Ciepła, wytrzymała i przede wszystkim bardzo wygodna. Parka to kurtka, która sprawdzi się w każdej sytuacji. Od paru sezonów to prawdziwy ‘must have’ każdego wielbiciela mody. Skąd wzięła się jej popularność?

BLOG4

Parkę jako pierwsi zaczęli nosić rdzenni Eskimosi, aby uchronić się przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Była popularna głównie wśród kobiet, które nosiły ją razem z etui niemowlęcym i futrzanym kapturem. Takie ubranie gwarantowało utrzymanie ciepła podczas długich, mroźnych zim.

BLOG1

Parka zyskała uznanie w kulturze zachodniej w latach 50-tych XX w. To właśnie wtedy wojsko USA podczas wojny w Korei ubierało swoich żołnierzy w praktyczne, zielone kurtki z dużym kapturem w nieocieplanej wersji. Dodawany był do nich tzw. fishtail, czyli wykończenie parki, które wyglądem przypominał rybi ogon. Mocno związane sznurki miały za zadanie skutecznie uszczelnić płaszcz podczas silnych wiatrów oraz obfitych opadów.

BLOG2

W latach 60. popularna militarna kurtka zaczęła podbijać ulice Wielkiej Brytanii. Dzięki przystępnej cenie i szerokiej dostępności po parkę coraz chętniej sięgali przedstawiciele subkultury Mods. Była to wywodząca się ze środowisk robotniczych młodzież, która swój bunt przeciwko systemowi przejawiała poprzez ekstrawagancki jak na tamte czasy ubiór (buty do gry w kręgle, cienkie krawaty czy szyte na miarę obcisłe marynarki). Kultowy płaszcz pojawiła się nawet na okładce płyty „Quadrophenia” zespołu The Who, która dla Modsów stała się albumem kultowym.

BLOG5

Teraz już rozumiecie, dlaczego TEDE na okładce swojej nadchodzącej płyty „KEPTN” ma na sobie parkę PLNY TEXTYLIA. Nie tylko ze względu na to, że pomarańcz magicznie komponuje się z granatem nieba nad Los Angeles. Ten konkretny model charakteryzuje się (poza kolorem) elementami odblaskowymi oraz rzucającym się w oczy brandingiem marki. Parka posiada 4 kieszenie z przodu oraz funkcjonalną zapinaną na suwak YKK kieszonkę na lewym rękawie. Płaszcz wykonany jest z niezwykle wygodnego i przyjemnego w dotyku materiału.

BLOG3

W naszej parce nie chodzi wyłącznie o wygodę czy funkcjonalność. Najważniejszą rzeczą jest nieustanny styl, który jest najwyższą wartością dla marki PLNY TEXTYLIA.

Parkę możecie kupić na stronie www.holahola.pl oraz w sklepach stacjonarnych- Stolica Warsaw i PLNY.WRO