Pewnie zdążyliście już zauważyć, że w TEXTYLIACH możecie znaleźć coraz więcej fioletowych rzeczy. Czemu z całej palety barw wybór padł akurat na TEN kolor? W przysłowiowych dwóch zdaniach co prawda nie można tego opowiedzieć, ale spróbujmy…

Zacznijmy od tego, że w naturze fiolet występuje niezwykle rzadko.

W czasach, kiedy do farbowania tkanin nie używano sztucznych barwników uzyskanie materiału w tym kolorze było niezwykle trudne i tym samym bardzo kosztowne. Z tego powodu w purpurę (czyli specyficzny odcień fioletowego) ubierali się tylko władcy i ludzie najbardziej zamożni. Barwa ta była (i w gruncie rzeczy- ciągle jest) zarezerwowana także dla osób ekstrawaganckich, chcących wyróżnić się w tłumie. Ale fioletowy to nie tylko prestiż i bogactwo. W religii chrześcijańskiej symbolizuje on mękę Chrystusa. Jest także jednym z kolorów, które można nosić podczas przeżywania żałoby.

tumblr_monwhi2wkh1s6aghro1_1280

Volver, reż. Perdo Almodovar

 

Kojarzycie hollywoodzką teorię mówiącą o tym, że pojawienie się na ekranie koloru fioletowego jest jednoznaczne z nadchodzącą śmiercią bohatera występującego w danej scenie? Na temat barw w filmach powstało już wiele publikacji. Jedną z nich jest książka Patti Bellatoni „Jeśli to fiolet, ktoś umrze. Teoria koloru w filmie”, w której autorka… nie potwierdza tej tezy. Stwierdza natomiast, że uchwycenie znaczenia danego koloru jest właściwie niemożliwe.

tumblr_mlp2fzztlo1s6aghro1_1280

Człowiek z Blizną, reż. Brian De Palma

 

Dlaczego więc zdecydowaliśmy się na stworzenie fioletowych ubrań? Oczywiście nie chodziło nam ani o śmierć, ani o męczeństwo, ani o żałobę. Dla nas fiolet jest przede wszystkim symbolem bogactwa i klasy. Można przypisać do niego także takie cechy jak kreatywność i energiczność. Zakładając na siebie koszulkę w tym kolorze nie można pozostać niezauważonym.

zajawka1

fiolet3_look

fiolet2_look

Dodaj komentarz