Pojawia się wszędzie- na koszulkach, spodniach, maskach samochodów… Można tak wymieniać bez końca. Flaga Stanów Zjednoczonych jest prawdopodobnie najczęściej wykorzystywanym symbolem narodowym w kulturze popularnej. Dlaczego?

flaga3

Możliwe, że wynika to z kultu flagi wśród Amerykanów. Chyba żaden kraj nie przykłada takiej wagi do dbania o rodzime barwy jak USA. Znane doskonale są filmy, na których widać w jaki sposób zdejmowana i składana jest flaga- niemal zawsze przy honorowej, wojskowej asyście. Być może wynika to z wielkiego patriotyzmu, zakorzenionego już w czasach powstania Stanów Zjednoczonych w XVIII w.

 

flaga

Nie tylko obywatele Stanów Zjednoczonych ekscytują się niebiesko- czerwono- białą flagą. Dla wielu z nas kolory te kojarzą się z możliwościami, które daje życie zza oceanem. Tede rapował o tym w kawałku „Moniuszko flow”:

„ Pociąg do gwiazdek i pociąg do pasów/ To mam jeszcze z czasów jak się rodziłem […] Dla dzieciaka taka flaga to synonim dobra/ Pierdolony raj w sny o nim i pukanie do bram ”.

tede-flaga

 

Czym więc jest dla Polaków słynny „Amerykański Sen”? Niegdyś był to synonim wszystkich dóbr materialnych, do których w naszym kraju nie było dostępu- markowe jeansy, buty itd. Kryło się też pod tym przeświadczenie, że każdy z nas ma szansę zrobić karierę, zarobić masę pieniędzy i wskoczyć na określony poziom społeczny. USA wciąż uchodzi za miejsce, w którym wszystko jest lepsze, większe i nowocześniejsze. To właśnie na Ameryce są skupione oczy całego świata.

Przez całe lata 90. Polska do granic możliwości inspirowała się Stanami Zjednoczonymi. Nakręcone w hollywoodzkim stylu „Psy”, popularność amerykańskiej ligi NBA czy w końcu kultowa kurtka Zenona Martyniuka z teledysku do piosenki „Psotny Wiatr” to tylko parę z wielu dowodów na to, że za wszelką cenę chcieliśmy poczuć klimat takich metropolii jak Nowy Jork czy Los Angeles. I wydaje się, że do dziś w tym temacie nie zmieniło się nic.

No, może z taką różnicą, że w pokojach dzieciaków plakaty z Lebronem Jamesem zastąpiły te z Michaelem Jordanem.

 

kolaz